Home > Destination > AZJA centralna

AZJA centralna - 37 Days

8 maj do 13 czerwiec

Zabieramy cię na wyprawę do najciekawszego regionu Azji… do Kazachstanu, Uzbekistanu, Tadżykistanu i Kirgistanu. W pięć tygodni zobaczysz starożytne miasta dawnych imperiów, Khiva, Buhara, Samarkanda, Osh, ale także to co najciekawsze w wysokich górach Pamiru i kolorowym Tien-Shanie. Zobaczymy przedgórze Hindukushu nad rzeką Panj. Zajedziemy pod dolną bazę himalaistów, pod pikiem Lenina. Wdrapiemy się na wysokie przełęcze ponad 4600m n.p.m. A w drodze powrotnej poszukamy resztek statków rdzewiejących na wyschniętym Morzu Aralskim.

Jeśli masz samochód 4WD, albo motocykl enduro, możesz się do nas przyłączyć na tej wyprawie. Po drodze nie będzie trudnych przepraw, ciężkiego terenu, raczej dziurawe drogi i brak tlenu na wysokości.

To wyprawa samochodowa, ale możesz w niej uczestniczyć również jadąc motocyklem. Istnieje też możliwość wypożyczenia samochodu terenowego.

Trasa wygląd mniej więcej tak: spotykamy się na granicy polsko-ukraińskiej (8 maj); potem dojeżdżamy do Wołgogradu (12 maj); dalej Astrachań i przejeżdżamy przez Kazachstan do zachodniej granicy Uzbekistanu, by zwiedzić starożytne miasto Khiva (17 maj); następnie odwiedzamy Buharę (18 maj); i Samarkandę (19 maj); potem wjeżdżamy do Tadżykistanu i kierujemy się na stolicę Dushanbe (21 maj); jedziemy dalej na wschód, starą drogą do Khorog (24 maj); i objeżdżamy dużą pętlę Pamiru do Murghab (26 maj); by dalej wjechać do Kirgizji i zawitać do dolnej bazy himalaistów, pod pikiem Lenina (27 maj); potem odwiedzamy starożytne miasto Osh (28 maj); i północną drogą przez Kazarman docieramy nad jezioro Song (30 maj); potem objeżdżamy jezioro Issyk od południa i kierujemy się na kanion Sharyn (1 czerwiec); dalej to już powrót główną drogą przez Kazachstan, po drodze Alma-Aty (2 czerwiec); mała pętla nad Morzem Aralskim (6 czerwiec); na granicę Rosji dojeżdżamy za Uralskiem (8 czerwiec), tam jest koniec wyprawy, każdy samodzielnie wraca do domu (około 2200km do Dorohuska po głównych drogach).

Obliczyliśmy podstawowe koszty dla samochodu (spalanie na poziomie 12-13l/100km diesela), dwóch osób. Koszty na tą wyprawę (wizy, paliwo, bilety wstępu, wyżywienie) to około 8000zł. Do tego należy doliczyć wpisowe (ustalamy z uczestnikami indywidualnie, napisz info@kilometr.com).

Jadąc z nami w tą podróż znajdujesz się pod naszą opieką 24 godziny na dobę. Pomagamy w ewentualnych naprawach twojego pojazdu, kontaktach z tubylcami. Po wpłacie zaliczki otrzymujesz kompletną trasę naszej wyprawy na odbiornik GPS, tak abyś mógł się czuć swobodnie w temacie dobierania tempa podróży i na pewno się nie pogubimy po drodze.

Byliśmy w centralnej Azji kilka razy i przygotowywanie tej trasy zajęło nam parę miesięcy. Służymy ci naszą wiedzą o tym regionie Azji, o kulturze, tradycji, religii, obyczajach. To nasz ulubiony kierunek eksploracji Azji. Podróżując z nami poznajesz świat, to pozwoli ci go lepiej zrozumieć, nie tylko przywieźć ciekawe wspomnienia, fotografie.

Potrzebujesz więcej informacji? Napisz info@kilometr.com lub zadzwoń 601771523

Tych parę filmów doskonale pokazuje z czym się zmierzymy w tej podróży:

Mamy też coś dla lubiących czytać. Nasze zapiski z trasy z 2016: Azja’16

…lub z naszej wyprawy w 2007: Azja’07

…albo artykuły jakie publikowaliśmy: