historia GAZa66
index witryny
strona główna
wstecz
      GAZ66 był w latach '60, '70 oraz '80 na rynku radzieckim, reprezentacyjną, lekką ciężarówką z napędem na wszystkie koła. Produkcję rozpoczęto w Samochodowych Zakładach w Gorki w 1964 roku pod kierownictwem A. D. Proswirnina i oficjalnie zamknięto w 1998 roku, ale ciągle jest produkowany na specjalne zamówienia rządowe.
      GAZ66 mógł przewozić 2t ładunku i ciagnąć takiej samej wagi przyczepę. Wyposażono go w reduktor i dołączany przedni napęd. Nie posiadał mechanizmu różnicowego między osiami. Na twardej nawieżchni mógł wjechać na pochyłość do 37st., a na piaszczystej do 22st.
      Montowano w nim dyferencjały krzywkowe o zwiększonym tarciu wewnętrznym. Projektantom udało się opanować trudną technikę produkcji precyzyjnych układów mechanicznych, jak i również podniesiono trwałość podzespołów. Zakłady w Gorki są jednymi z niewielu na świecie, gdzie produkuje się dyferencjały krzywkowe.
      Kabina odchylała się w całości w przód, udostępniając w ten sposób znakomity wgląd w mechanizmy silnika i przedniego zawieszenia. Układ kierowniczy otrzymał wspomaganie, a przednia szyba spryskiwacze.
      GAZ66 był wyposażany w silnik benzynowy w układzie V, ośmiocylindrowy, o objętości 4225cm3 i mocy 120PS. W warunkach surowego, radzieckiego klimatu, stosowanie benzynowego silnika stwarzało lepsze możliwości jego uruchomienia w niskich temperaturach, zwłaszcza gdy zużycie paliwa oraz aspekty ekologiczne odgrywały drugoplanową rolę.
      W latach '70 był sprowadzany do Polski na potrzeby wojska oraz służb państwowych. Do dziś użytkowany jest w trudnym terenie przez zakłady energetyczne.

w opinii użytkownika
następca GAZika66
artykuł o Gaziku z Polskiego Caravaningu

Informacje pobrano i przetłumaczono z witryn:
http://home.no/migreg/norsk/album.html
www.gaz.ru